Kas yra savanorystė?
Savanoris – tai bet kokio amžiaus žmogus, kuris skiria savo laiką, žinias, patirtį ir energiją naudingam darbui ir negauna už tai piniginio atlygio. Savanoriška veikla gali būti nedidelė, pavyzdžiui pagalba vienos dienos renginyje arba didesnės apimties, kai tam skiriama keletas valandų savo laisvalaikio kas savaitę arba net kasdien.
Savanoriška veikla – tai galimybė kiekvienam, nepriklausomai nuo lyties, tautybės, religinių ar politinių pažiūrų, amžiaus ir sveikatos panaudoti savo žinias ir patirtį, realizuoti savo pomėgius, susirasti naujų draugų, tapti reikalingu kitiems, gerai praleisti laisvalaikį, įsitraukti į darbą ir dalyvauti visuomenės gyvenime, keičiant jį pagal bendruomenės poreikius. Tai savanorio, ne jaunesnio nei 14 metų amžiaus, neatlyginamai atliekama visuomenei naudinga veikla, kuri vykdoma sudarius susitarimą žodžiu ar raštu. Savanoriškos veiklos sutartys privalo būti sudaromos tik tais atvejais, jei organizacija kompensuoja savanorio patirtas išlaidas ar to pageidauja bent viena iš sutartį sudarančių pusių.
Savanoriškos veiklos ypatumus, principus, savanorio ir savanoriškos veiklos organizatoriaus teises ir pareigas, organizavimo tvarką, savanorių draudimo ir išlaidų kompensavimo atvejus nustato – Lietuvos Respublikos savanoriškos veiklos įstatymas
Savanorystė gali būti labai įvairių formų – savanoriška veikla ir savanoriška tarnyba, vietinė, nacionalinė ir tarptautinė savanoriška veikla, specializuota veikla, konkrečios amžiaus grupės atstovų veikla, trumpalaikė ir ilgalaikė. Kiekviena forma turi savų pranašumų, tad labai svarbu pasirinkti ne tik temą, bet ir formą, atitinkančią jūsų poreikius.
Daugiau apie savanoriškos veiklos galimybes Lietuvoje ir Europoje:
http://buksavanoriu.lt
http://www.cv.lt/savanoryste
http://savanoriaujam.lt
http://www.sportosavanoriai.lt/
http://kulturossavanoriai.lt/
https://www.jtba.lt
Registracija dalyvauti Jaunimo savanoriškoje tarnyboje skelbiama šiuo adresu: https://jst.jrd.lt/newCandidate
Molėtų rajono savivaldybėje dėl jaunimo savanorystės galima kreiptis į Jaunimo reikalų koordinatorę Vaidą Ščerbakovę elektroniniu paštu vaida.scerbakove@moletai.lt, tel. +370 383 43721, +370 666 18807
2022 m. duomenimis Molėtų savivaldybėje yra šios akredituotos įstaigos, galinčios priimti savanorius:
KĄ DARYTI, JEI ATSTOVAUJU PRIIMANČIĄ ORGANIZACIJĄ IR MES NORIME ĮGYVENDINTI JAUNIMO SAVANORIŠKĄ TARNYBĄ?
Priimančioms organizacijoms – tai proga tapti akredituota savanorius priimančia organizacija, t.y. vieta, kurioje gali savanoriauti jaunas žmogus. Organizacija įsipareigoja savanoriui sudaryti 40 val. per mėnesį savanoriškos veiklos planą (grafiką), kuris atitiktų savanorio kompetencijas ir būtų prasmingas tiek savanoriui, tiek pačiai organizacijai. Kuratorius įsipareigoja apmokyti jauną žmogų, ugdyti ir palaikyti tarnybos metu, aptarti veiklas ir sunkumus kartą per dvi savaites. Priimanti organizacija gauna savanorių pagalbą ir ilgalaikį įsipareigojimą, mainais suteikdama kokybišką veiklą ir atitinkamą palaikymą savanoriams.
Kaip tapti akredituota Priimančia organizacija? Skaityti čia: https://jrd.lt/informacija-jaunimui/savanoryste/po-akreditacija
TRUMPALAIKĖ SAVANORYSTĖ
Vadovaujantis 2021-2022 ir 2022-2023 mokslo metų pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programų bendraisiais ugdymo planais, patvirtintais Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2021 m. gegužės 3 d. įsakymu Nr. V-688, LR švietimo ir mokslo ministerijos bendrojo ugdymo departamento 2007-08-21 raštu Nr. SR-12-05-69 ,,Dėl mokinių socialinės veiklos” mokyklose yra parengti socialinės -pilietinės veiklos organizavimo tvarkos aprašai. Socialinės pilietinės veiklos tikslas – skatinti mokinių socialinį solidarumą, pilietinį tautinį aktyvumą per visuomenei, mokyklos bendruomenei, pačiam mokiniui naudingą veiklą. 5-10 klasių mokiniai per metus turi atlikti ne mažiau nei 10 valandų socialinės pilietinės veiklos.
2022 m. Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti Savanorystės metais, todėl rajono mastu organizuota iniciatyva – Savanorystės meniu Molėtų rajone katalogo rengimas, į kurį įsitraukė rajono organizacijos, įstaigos, bendruomenių centrai. Savanorystės meniu kataloge esančiose organizacijose mokiniai gali atlikti socialinę pilietinę veiklą.
EUROPOS SOLIDARUMO KORPUSO PROGRAMA
Europos solidarumo korpusas yra nauja Europos Sąjungos programa, kuri suteikia jaunimui (18-30 m.) galimybių savanoriaujant, atliekant praktiką, dirbant, įgyvendinant pačių inicijuotus projektus – kurti naudą vietos ar visos Europos bendruomenėms.
EUROPOS SOLIDARUMO KORPUSO VEIKLOS
Savanoriškos veiklos projektai:
- Individualios savanoriškos veiklos projektai suteikia jaunimui galimybę 2-12 mėn. visą darbo dieną vykdyti savanorišką veiklą pasirinktoje organizacijoje savo šalyje arba užsienyje.
- Grupinės savanoriškos veiklos projektai, trunkantys 2 sav. – 2 mėn., suteikia galimybę 10-40 jaunų žmonių iš bent dviejų šalių grupei visą darbo dieną veikti solidarumo veiklose.
Profesinės veiklos projektai suteikia jaunimui galimybę dirbti (3-12 mėn.) arba stažuotis (2-6 mėn.) įvairiuose sektoriuose, kuriuose vykdoma su solidarumu susijusi veikla ir kuriuose reikia motyvuoto, visuomeniškų pažiūrų jaunimo.
Solidarumo projektai – tai pačių jaunų žmonių inicijuota, parengta ir įgyvendinama nacionalinė veikla, teikianti naudą vietos bendruomenei. Trukmė 2-12 mėn. Teikti paraiškas gali jaunimo grupės (sudarytos iš bent 5 žmonių), užsiregistravusios Europos solidarumo korpuso duomenų bazėje ir turinčios globojančią organizaciją (ji paraiškoje nurodoma kaip teisinis atstovas).
KAIP DALYVAUTI?
VISA INFORMACIJA: WWW.SOLIDARUMOKORPUSAS.LT