Projektas „Molėtų miesto vietos plėtros strategijos įgyvendinimo administravimas“ Nr.11-006-T-0034

Projektas „Molėtų miesto vietos plėtros strategijos įgyvendinimo administravimas“ Nr.11-006-T-0034

Projektą įgyvendina – Molėtų miesto vietos veiklos grupė „Molėtų Aitvarai“

Projektas pradžia – 2024 m. spalio 9 d.

Numatoma projekto pabaiga – 2029 m. rugsėjo 28 d.

Bendra projekto vertė – 199 127,43 Eur.

Molėtų miesto vietos veiklos grupė „Molėtų aitvarai“ įgyvendina projektą „Molėtų miesto vietos plėtros strategijos įgyvendinimo administravimas“ Nr.11-006-T-0034, kuris finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis – 169 258,31 Eur, bendrojo finansavimo lėšomis – 29 869,12 Eur.

Projekto tikslas – užtikrinti sėkmingą Molėtų miesto vietos veiklos grupės „Molėtų aitvarai“ inicijuotą bei parengtą vietos plėtros strategijos įgyvendinimą ir teigiamą jos poveikį Molėtų miesto plėtrai.

Projekto tikslinė grupė: 1. Miesto vietos veiklos grupės darbuotojai ir miesto VVG savanoriai, valdymo organai ir valdymo organų nariai; 2. Vietos plėtros projektų rengėjų ir (ar) vykdytojų atstovai; 3. Vietos plėtros strategijos įgyvendinimo teritorijos bendruomenė.

Projektu sprendžiamos problemos: mažinti nedarbą ir socialinę atskirtį Molėtų mieste, pasitelkiant miesto bendruomenės, nevyriausybinių organizacijų, verslo ir vietos valdžios ryšius. Susitelkiama į socialinės integracijos didinimą apjungiant skirtingus sektorius ir prisidedant prie neigiamų Molėtų miesto socialinių ir ekonominių tendencijų mažėjimo.

Molėtų mieste susiduriama su daugeliu socialinių problemų: socialine diferenciacija, socialiniu neteisingumu, gyventojų sveikatos problemomis, nedarbu, vaikų ir jaunimo užimtumo trūkumu, socialine rizika (suaugusių šeimos narių priklausomybės ligos, socialinių įgūdžių stoka, psichologinės pagalbos trūkumas, motyvacijos stoka ir t.t.) ir kt. Šių socialinių problemų susidarymą lemia gyventojų demografinė sudėtis, jaunų žmonių migracija į didžiuosius miestus, rajono ekonominis išsivystymas, didėjantis socialinių problemų turinčių asmenų skaičius.

Atsižvelgiant į esamas problemas Molėtų mieste bei siekiant paskatinti Molėtų mieste egzistuojančių socialinių problemų sprendimą, Molėtų miesto VVG parengė vietos plėtros strategiją, kurios tikslas – skatinti integruotą socioekonominę plėtrą Molėtų mieste.

Atlikus Molėtų miesto gyventojų poreikių analizę buvo nustatyti pagrindiniai penki poreikiai, kuriais remiantis buvo rengiama strategija:

  1. skatinti veiklas susijusias su vaikų ir jaunimo, socialinę atskirtį patiriančių asmenų užimtumu, vaikų priežiūra, socialinių įgūdžių tobulinimu;
  2. skatinti veiklas visiems gyventojams susijusias su sveika gyvensena, sportiniu pasirengimu;
  3. skatinti veiklas senjorams, sveikam senėjimui, veiklas susijusias su skaitmeninėmis technologijomis;
  4. ugdyti vaikų ir jaunimo finansinį raštingumą, atsakingą verslumą;
  5. plėsti sociokultūrines veiklas teisingumą ir lygybę.

Atsižvelgus į nustatytus poreikius nustatytas pagrindinis strategijos tikslas – integruotu socialiniu ir ekonominiu vystymusi siekiama skatinti pažangą ir gerovę Molėtų mieste, įvairiuose visuomenei aktualiuose aspektuose, įskaitant ekonominius, socialinius ir aplinkosauginius aspektus. Pastebėta, jog vien ekonomikos augimo nepakanka tvariam ir įtraukiam vystymuisi. Įgyvendinant vietos plėtros strategiją bus siekiama kurti ir plėtoti socialinio verslo iniciatyvas, tiek pačio verslo kūrimo ir vystymo, tiek remiant įvairias veiklos iniciatyvas, kurios skatina socialinį verslumą, ugdo įgūdžius ir motyvuoja imtis tokio verslo. Numatytos priemonės skatinančios įvairias socialines iniciatyvas, susijusias su miesto gyventojų užimtumu, švietimu, sveika gyvensena, kultūrinių ir socialinių paslaugų prieinamumu bei kitais veiksniais, kurie turi įtakos gyventojų gerovei. Taip pat svarbu užtikrinti, kad sprendimai būtų priimami atsižvelgiant į įvairių visuomenės grupių poreikius ir interesus, kad būtų išvengta socialinės atskirties ir nelygybės.

Toks požiūris leidžia sukurti darnią, klestinčią ir gyvybingą bendruomenę, kurioje kiekvienas gyventojas turi galimybę prisidėti prie bendro tikslo – gerinti visų gyventojų gyvenimo kokybę ir gerovę.

Projekto veiklos – vietos plėtros strategijos įgyvendinimo administravimas, atliekant jos stebėseną, rengiant vietos plėtros projektų atrankos dokumentus, vykdant projektų vertinimą, atranką ir stebėseną, vykdant informavimo priemones, projektų rengėjų konsultavimą ir mokymus. Projekto veiklomis bus siekiama skatinti socialinį verslą, padedantį vietoje spręsti pažeidžiamų grupių atskirties problemas, bei palaikyti socialinio verslo (t. y. kuriančio darbo vietas, paslaugas ir (ar) prekes sunkiau integruojamoms bendruomenės gyventojų grupėms) kūrimąsi ir plėtrą. Taip pat projektu siekiama užtikrinti įvairių neformalių iniciatyvų rėmimą, kurios skatina žmonių socialinę integraciją, susijusią su užimtumu, emocine ir fizine sveikata, sveika gyvensena bei klimato kaitos keliamais iššūkiais.

Pagrindinės vykdomos projekto veiklos šios:

  1. Vietos plėtros strategijos įgyvendinimas, įgyvendinimo priežiūra ir stebėsena, taip pat vietos plėtros strategijos keitimas;
  2. Vietos plėtros projektų atrankos dokumentų parengimas, projektų atranka, vertinimas bei įgyvendinimo priežiūra ir stebėsena;
  3. Informavimas apie miesto VVG veiklą, vietos plėtros strategijos administravimo projekto įgyvendinimą ir vietos plėtros strategijos įgyvendinimą;
  4. Vietos plėtros projektų įgyvendinimo planų rengimui ir (ar) vietos plėtros projektų įgyvendinimo administravimui reikalingų vietos plėtros projektų rengėjų ir vykdytojų gebėjimų stiprinimas, vietos plėtros projektų rengėjų ir vykdytojų konsultavimas ir mokymas.

Planuojamas projekto rezultatas: įgyvendinta Molėtų miesto VVG 2024-2027 m. vietos plėtros strategija. Vykdomas darnus Molėtų miesto vystymasis, kompleksiniu požiūriu, užtikrinant ilgalaikį ir tvarų miesto augimą, įtraukiant socialinę, ekonominę ir aplinkosaugos dimensijas.

Bus pasiekti projekto stebėsenos rodikliai:

  1. Bendruomenės inicijuotos vietos plėtros strategijos, kurioms suteikta parama – 1 strategija;
  2. Pilietinės visuomenės ir privačiojo sektoriaus subjektai, dalyvavę rengiant ir (ar) įgyvendinant bendruomenės inicijuotos vietos plėtros strategijas – 9 subjektai.
Skip to content